ČASTO KLADENÉ DOTAZY

Platí se na festivalu vstupné?

Festival je zdarma, aby byl skutečně otevřený pro všechny. Zdarma máte vstup do všech budov, účast na doprovodných akcích, stažení mobilní aplikace i pracovní listy pro děti.  Festival však přesto stojí peníze a jen část nákladů pokrýváme z veřejných grantů. Proto nás potěší a pomůže nám, pokud Open House Praha podpoříte zakoupením tištěného katalogu za 40 Kč, samostatné mapy za 20 Kč, nebo katalogu s mapou dohromady za 50 Kč. Pokud jste fanoušky festivalu, můžete ho dále podpořit zakoupením festivalového trička za 290 Kč či plátěné tašky za 100 Kč.  Velmi oceníme přímý finanční příspěvek, který můžete zaslat na účet číslo 2600626911/2010. Váš příspěvek nám pomůže při organizaci dalšího ročníku.

Jak je to s registracemi do budov?

Letos se nám podařilo vyjednat zpřístupnění téměř všech budov bez předchozích registrací. Jedinou výjimkou je prohlídka technologického zázemí v budově Main Point Karlín, kam je vstup povolen pouze návštěvníkům nad 15 let. Registrace budou spuštěny ZDE v pátek 5. května od 14.00 hodin.  Znamená to tedy, že i budovy, do nichž byla v předchozích letech nutná registrace, jsou letos přístupné volně – jako například kryt pod Thomayerovou nemocnicí. Věříme, že zrušení registrací je pro vás dobrou zprávou a že budete tolerantní v případě front, které se mohou vytvořit.

Kde mohu získat kompletní informace k budově?

Podrobné informace o všech otevřených budovách najdete v tištěném katalogu, který prodáváme za 40 Kč. Je to spolu s mapou (za 20 Kč) jediná placená věc na festivalu – vše ostatní máte zadarmo.

V katalogu je každé budově věnována celá stránka, která obsahuje dlouhou verzi medailonku budovy, informace o adrese, architektech stavby, o formě zpřístupnění, ale také o dostupnosti toalet, občerstvení, doprovodného programu atd. Také v něm najdete rozhovor se světoznámou architektkou Evou Jiřičnou, patronkou festivalu.

Na webových stránkách a v mobilní aplikaci najdete jen zkrácenou verzi informací o budovách.

Je na rozhodnutí majitelů či nájemců budov, zda vám při prohlídce poskytnou výklad. Festivaloví dobrovolníci zajišťují otevření budov po organizační stránce, někteří provádějí komentované prohlídky se základními informacemi o budově. Není jejich úkolem poskytovat odborné informace o budově. Festival je zaměřen na širokou veřejnost.

Kde seženu tištěný katalog?

Katalog seženete v Infocentru v zadním traktu objektu Hybernská 4 (vchod z ulice) v Praze 1 a také v dalších 11 otevřených budovách: areál Podkovářská, Invalidovna, Kramářova vila, Chráněné zdravotnické pracoviště v Thomayerově nemocnici, Main Point Karlín, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, nádraží Praha-Bubny, Palác Archa, Skleněný palác, QUADRIO a Ústřední telekomunikační budova CETIN.

Kde vás najdu, když potřebuji poradit?

Nejlepší bude, když se za námi zastavíte ve festivalovém Infocentru v zadním traktu objektu Hybernská 4 (vchod z ulice), Praha 1. Infocentrum bude otevřené již od úterý 9. května, a to ve všední dny od 10.00 do 18.00 hodin a o festivalovém víkendu od 9.00 do 19.00 hodin.

Dotazy nám můžete pokládat také v události na Facebooku, anebo nám zavolat na telefonní číslo 606 372 327, které bude v provozu od úterý 9. května do neděle 14. května 2017, tj. do ukončení festivalu.

Jak probíhají návštěvy budov?

V každé budově budete uvítáni našimi dobrovolníky a spolupracovníky, kteří vás provedou otevřenými částmi budovy a zodpoví vaše otázky. Poslouchejte jejich pokyny a zdržujte se jen ve vymezených prostorách. Chtěli bychom vás požádat, abyste se chovali jako na návštěvě, neohrožovali svou či cizí bezpečnost a byli ohleduplní. V opačném případě si organizátoři vyhrazují právo vás z prohlídky vykázat.

Některé budovy jsou volně přístupné a můžete jimi chodit podle svého. Ve většině z nich jsou organizovány prohlídky ve skupinách různé velikosti, které se konají buď průběžně podle kapacit anebo v určenou hodinu. Velikost skupiny závisí na dohodě s vlastníkem budovy, což prosím respektujte. Jen tak budeme moci nadále spolupracovat a zpřístupňovat budovy i v následujících letech.

Proč nějak nevyřešíte ty dlouhé fronty?

Fronty jsou součástí Open House všude, kde tento festival probíhá. Otevírá unikátní budovy, o jejichž návštěvu má zájem velký počet lidí – a mnohdy je příležitost opravdu jen jednou za rok. Fronty ale většinou nebývají tak dlouhé, že by se to v nich nedalo vydržet. Vnímejte je jako příležitost prohodit řeč s lidmi, kteří čekají spolu s vámi. Podělte se s nimi o zajímavé tipy a doporučení, kam se vypravit a která budova vás obzvláště zaujala.

Buďte také, prosíme, ohleduplní k lidem se sníženou pohyblivostí, seniorům, těhotným a maminkám s kočárky a nechte je vstoupit do budovy přednostně.

Proč nejsou všechny budovy otevřeny po oba víkendové dny od 10.0018.00 hodin?

Majitelé, nájemci a správci budov otevírají své objekty na základě vlastního rozhodnutí a na vlastní náklady. Některým se podaří zajistit otevření jen v jeden víkendový den, například z důvodu nedostatku personálu nebo proto, že nemohou přerušit provoz v budově. My jejich podmínky respektujeme. Patří jim velký dík za to, že s námi do festivalu jdou, a to buď poprvé, nebo opakovaně.

Jak funguje systém pořadových lístků, se kterým se setkáváme v některých budovách?

V budovách, kde probíhají prohlídky po skupinách s omezenou kapacitou návštěvníků, se mohou vytvořit opravdu dlouhé fronty. Naši dobrovolníci pak zvládají náročnou situaci pomocí systému pořadových lístečků. Znamená to, že po příchodu dostanete lístek s číslem skupiny a přibližnou dobou, kdy na vás přijde řada. Čas, který byste jinak strávili postáváním ve frontě, můžete využít k prohlídce jiné otevřené budovy v blízkém okolí nebo dalších, volně přístupných prostor. Jakmile jsou rozdány všechny pořadové lístky až do 18.00 hodin, kdy se budovy uzavírají, dobrovolníci vás upozorní, že vydávání lístků ten den končí.

Chápeme, že další příchozí jsou zklamáni, ale tato organizace je vstřícnější, než kdybychom vás nechali stát ve frontě a pak vám oznámili, že už se na prohlídku nedostanete.

Pokud se chcete pořadovým lístkům vyhnout, radíme vám zamířit do budov s omezenou kapacitou návštěvnosti hned dopoledne a na odpoledne si nechat volně přístupné budovy. Sledujte také informace na sociálních sítích a v mobilní aplikaci (v chatu a v novinkách).

Jak dlouhé jsou skupinové prohlídky v budovách?

Obvykle trvají mezi 20 a 50 minutami. Záleží na délce prohlídkové trasy a výkladu, který zajišťují majitelé či nájemci budovy nebo naši dobrovolníci.

Je možné v budovách fotit?

Podmínky focení jsou v každé budově jiné. Informace najdete u medailonku budovy v katalogu, na webu nebo v mobilní aplikaci.

Jsou některé budovy bezbariérové?

Bezbariérovost je u každé budovy jiná. Informace o přístupnosti najdete u medailonku budovy v katalogu, na webu nebo v mobilní aplikaci.

Jsou prohlídky budov i v angličtině?

Pokud je v budově poskytován komentovaný výklad, je na rozhodnutí a odvaze dobrovolníků či personálu budovy, zda ho nabídnou i v angličtině. Většinou jsou naši dobrovolníci velmi ochotní. V každém případě základní anglické informace jsou dostupné v mobilní aplikaci a na webových stránkách festivalu.

Kde si můžu koupit festivalové suvenýry?

Festivalová trička a plátěné tašky s motivy vybraných budov si můžete koupit už od úterý 9. května v Infocentru na adrese Hybernská 4. Ve všední dny budeme mít otevřeno od 10.00 do 18.00 hodin, během festivalového víkendu nás zde najdete od 9.00 do 19.00 hodin.  Trička a tašky budou v prodeji také v několika otevřených budovách: Chráněném zdravotnickém pracovišti KO 17 (kryt) – Thomayerově nemocnici, v Invalidovně, na nádraží Praha-Bubny, v Paláci Archa, Quadrio Building a Skleněném paláci. Zakoupením trička nám uděláte radost, protože tím podpoříte příští ročník festivalu.

Jak se mohu stát dobrovolníkem?

Je to velmi jednoduché! Můžete kdykoliv napsat naší koordinátorce dobrovolnického programu Kláře na emailovou adresu klara.vesela@openhousepraha.cz a ta vám poskytne všechny potřebné informace.

Dobrovolníci plní různé funkce jako např. propagace festivalu, organizace provozu v otevřených budovách, průvodcování atd. Záleží na vás, kolik energie chcete festivalu věnovat a s jakým úkolem se budete cítit dobře. Kromě skvělého pocitu si jistě odnesete i neopakovatelné zážitky.

Dobrovolníci dostanou festivalové tričko a voucher do Bageterie Boulevard.

Jak mohu Open House Praha podpořit?

Budeme rádi, pokud festival podpoříte finančně zasláním daru v libovolné výši na účet 2600626911/2010 (Fio banka). Tyto prostředky budou využity na produkci katalogu a propagačních materiálů, práci odborných profesí, podporu dobrovolníků, řízení, administrativu, provoz atd. Vážíme si každého daru v jakékoliv výši! Více o finanční pomoci se dozvíte ZDE.

Budeme si vážit i drobné podpory, jakou je zakoupení festivalového katalogu za 40 Kč / mapy za 20 Kč / balíčku katalogu s mapou za 50 Kč nebo festivalového trička za 290 Kč / plátěné tašky za 100 Kč. Samozřejmě také uvítáme, pokud se zapojíte jako dobrovolníci.

Mohu vám poslat tip na budovu, kterou otevřít v příštím roce?

Pokud chcete do Open House Praha 2018 přihlásit dosud nezapojenou budovu, již vlastníte nebo ji máte v pronájmu či správě, využijte k tomu online formulář. Pokud nám chcete doporučit zajímavou budovu, do které byste se chtěli příště podívat, napište nám váš tip na email produkce@openhousepraha.cz.

Kdo organizuje Open House Praha?

Za festivalem stojí nezisková organizace Open House Prague, z. ú., která pro realizaci získala licenci od zakladatelky konceptu Open House Victorie Thornton z Londýna. Tam festival probíhá již od roku 1992. Patronát nad pražským festivalem drží architektka českého původu Eva Jiřičná, která stála i u počátků Open House v Londýně a byla jeho součástí téměř 20 let.

Festival pro vás každoročně připravuje malý tým nadšenců, kteří pracují dobrovolnicky a ve svém volném čase.