FAQ

Vše na co jste se chtěli zeptat…

Platí se na festivalu vstupné?


Festival je zdarma, aby byl otevřený pro všechny. Zdarma máte vstup do všech budov, účast na doprovodných akcích i listy pro malé architekty.

Přípravy festivalu stojí však nemalé finanční náklady, z nichž jen část jsme schopni pokrýt z veřejných grantů. Pokud se vám festival líbí, můžete nás podpořit zakoupením tištěného katalogu za 50 Kč, festivalového trička za 290 Kč, plátěné tašky za 100 Kč nebo architektoníčku za 20 Kč.

Finanční příspěvek můžete zaslat přímo na účet číslo 2600626911/2010 nebo prostřednictvím platební brány Darujme.cz. Vážíme si každé pomoci a daru v jakékoliv výši. Vaše podpora představuje pro nás důležitou zpětnou vazbu a povzbuzení, že naše práce a úsilí má smysl.

Kdy je otevřeno?


Většina budov je otevřena oba víkendové dny od 10.00–18.00 hodin. Ale raději si informaci najděte u popisu jednotlivých objektů, protože výjimky existují.

Proč nejsou všechny budovy otevřeny po oba víkendové dny od 10.00–18.00 hodin?


Majitelé, nájemci a správci budov otevírají své objekty na základě vlastního rozhodnutí a na vlastní náklady. Některým se podaří zajistit otevření jen v jeden víkendový den, například z důvodu nedostatku personálu nebo proto, že nemohou přerušit provoz v budově, anebo mají jiné důvody. My jejich podmínky respektujeme. Patří jim velký dík za to, že s námi do festivalu jdou, a to buď poprvé, nebo opakovaně.

Jak je to s registracemi do budov?


Budovy jsou zpřístupněny bez předchozích registrací. Jedinou výjimkou v letošním roce je prohlídka technologického zázemí v budově Main Point Karlín, kam je vstup povolen pouze návštěvníkům nad 15 let. Registrace již proběhla a kapacity na vstup na tuto prohlídku jsou již zaplněny.

Jak je to s registracemi na doprovodné programy na budovách?


Na doprovodné programy, které jsme připravili ve spolupráci s architekty, odborníky, správci a majiteli budov, není potřeba se dopředu online registrovat. Výjimkou jsou vycházky pana Bezoušky z Českých drah Mezi dvěma nádražími (registrace na: bezouska@zap.cd.cz).

Některé komentované prohlídky mají však omezenou kapacitu. Z tohoto důvodu bude půl hodiny před začátkem prohlídek na místě srazu k dispozici dobrovolník, který vás zapíše do pořadníku.

Jak jsou prohlídky v budovách organizovány?


Část budov je zpřístupněna volně, procházet je můžete sami, svým tempem. Ve většině z nich jsou prohlídky organizovány do skupin různé velikosti, které budou odbavovány buď průběžně, nebo v předem danou hodinu. Velikost skupin je výsledkem dohody s majiteli budov, proto prosíme, abyste toto omezení respektovali. Jen tak se nám podaří opakovaná spolupráce a můžeme vám slíbit zpřístupnění budov v dalších letech.

V každé budově budete přivítáni našimi dobrovolníky a spolupracovníky, kteří vás provedou vyhrazenými částmi objektu a zodpoví vaše dotazy. Řiďte se jejich pokyny a držte se pouze ve vymezených prostorách. Prosíme vás, abyste se chovali jako na návštěvě, neohrožovali bezpečnost svoji ani ostatních a byli ohleduplní. V opačném případě si pořadatelé vyhrazují právo vás z budovy vykázat.

Kde mohu získat kompletní informace k budově?


Podrobné informace o všech otevřených budovách naleznete v tištěném katalogu, který prodáváme za 50 Kč. V katalogu je každé budově věnována celá stránka, která obsahuje dlouhou verzi medailonku budovy, informace o adrese, architektech stavby, o formě zpřístupnění, ale také o dostupnosti toalet, občerstvení, doprovodného programu atd. Pro vaši snadnou orientaci jsme v katalogu nově roztřídili seznam budov do oblastí a u každé z nich naleznete orientační mapu.

Proč není letos k dispozici samostatná tištěná mapa?


Letošní ročník festivalu otevře rekordní počet 65 budov. Abychom vám usnadnili plánování festivalové trasy, rozhodli jsme se roztřídit budovy v katalogu do sedmi oblastí. U každé oblasti naleznete mapový výřez, tentokrát ve formě netradičního podkladu – švarcplánu – který milují zejména architekti a urbanisté. Specifikum a zároveň genialita tohoto zobrazení spočívá v tom, že eliminuje topografické prvky pouze na dva typy ploch: zastavěné plochy zobrazuje černě a nezastavěné plochy bíle. Výsledkem je někdy až abstraktní obraz skutečné struktury daného města nebo místa. První setkání se švarcplánem nebývá vždy jednoduché, ale stojí za zkoušku. Aby pro vás orientace nebyla napoprvé tak náročná, doplnili jsme jednotlivé plány o vodní plochy a větší plochy zeleně. Užijte si poznávání města z jiné perspektivy!

Jak se mám v tom množství budov zorientovat?


Abyste se v nabitém programu neztratili, připravili jsme nově na našem webu možnost filtrování budov podle různých kritérií (doby otevření, typu objektu, městských částí, možnosti focení, výhledů aj.). Nejpozději v týdnu před festivalem si můžete naplánovat svou vlastní víkendovou trasu využitím funkce „Moje mapy“ na stránkách našeho partnera Mapy.cz. Chtěli byste od nás doporučit, kterou budovu navštívit? Podívejte se do sekce Tematické okruhy, kde jsme vám přichystali okruhy na míru.

Proč letos není festivalová aplikace?


V letošním roce jsme museli z finančních důvodů upustit od mobilní aplikace, snažili jsme se však vylepšit naše webové stránky tak, aby vám co nejvíce usnadnily cestu festivalem. V průběhu víkendu bude na našich webových stránkách k dispozici chat, kde můžete sdílet s ostatními návštěvníky své dojmy a praktické tipy.

Kde vás najdu, když potřebuji poradit?


Nejlepší bude, když se za námi v týdnu od 14. května zastavíte v jednom z těchto festivalových infocentrech – v Centru architektury a městského plánování (CAMP) nebo v Pražském kreativním centru (PKC) v těchto otevíracích hodinách:

CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2-Nové Město
PO–PÁ: 16.00–20.00 hodin
SO–NE: 9.00–19.00 hodin

PKC (vchod přímo z ulice, v podloubí), Malé náměstí 9, Praha 1-Staré Město
PO–PÁ: 10.00–18.00 hodin
SO–NE: 9.00–19.00 hodin

Dotazy nám můžete pokládat také v události na Facebooku, anebo nám zavolat na telefonní číslo 606 372 327, které bude v provozu rovněž od 14. května.

Kde seženu tištěný katalog?


Katalog seženete v týdnu před festivalem ve dvou festivalových infocentrech – v Centru architektury a městského plánování (CAMP) a v Pražském kreativním centru (PKC) a v průběhu festivalu dále v dalších 9 otevřených budovách: areálu TESLA, Clam-Gallasově paláci, budově DELTA, Hotelu International Praha, Invalidovně, Paláci Křižík II, kancelářích společnosti Etnetera v Parních mlýnech, QUADRIU, a Ústřední telekomunikační budově CETIN.

Kde si můžu koupit festivalové suvenýry?


Festivalová trička a plátěné tašky s motivy vybraných budov si můžete koupit už od 14. května v našich infocentrech. V CAMPu máme ve všední dny otevřeno od 16.00 do 20.00 hodin, v PKC od 10.00 do 18.00 hodin. Během festivalového víkendu nás zde najdete od 9.00 do 19.00 hodin.

Trička jsou dále k prodeji v QUADRIU, Hotelu International Praha a na Invalidovně. Letos máme nově i trička v dětské velikosti, ale ty seženete pouze v PKC.

Zakoupením trička nám uděláte radost, protože tím podpoříte příští ročník festivalu.

Jsou prohlídky budov s odborným výkladem?


Je na rozhodnutí majitelů či nájemců budov, zda vám při prohlídce poskytnou výklad. Festivaloví dobrovolníci zajišťují otevření budov po organizační stránce, někteří provádějí komentované prohlídky se základními informacemi o budově. Není jejich úkolem poskytovat odborné informace o budově. Festival je zaměřen na širokou veřejnost. Odborný architektonický výklad vám nicméně na vybraných budovách poskytnou architekti budov, kteří se nezištně zapojili do festivalu a nabídli komentované prohlídky formou doprovodného programu.

Jsou prohlídky budov i v angličtině?


Náš vyškolený anglicky mluvící dobrovolnický tým se bude letos pohybovat na čtyřech budovách.

Pozor změna:

Clam-Gallasův palác (prohlídky po oba dny)
DRN (prohlídky v sobotu)
Pražské kreativní centrum (prohlídky po oba dny)
Port X (prohlídky po oba dny)

V případě ostatních budov je na rozhodnutí a odvaze dobrovolníků či personálu budovy, zda výklad v anglickém jazyce nabídnou. Většinou jsou naši dobrovolníci velmi ochotní. V každém případě základní anglické informace jsou dostupné v anglické verzi webových stránek festivalu.

Proč nějak nevyřešíte ty dlouhé fronty?


Fronty jsou součástí festivalů Open House všude, kde tento festival probíhá. Otevírá unikátní budovy, o jejichž návštěvu má zájem velký počet lidí – a mnohdy je příležitost opravdu jen jednou za rok. Fronty ale většinou nebývají tak dlouhé, že by se to v nich nedalo vydržet. Vnímejte je jako příležitost prohodit řeč s lidmi, kteří čekají spolu s vámi. Podělte se s nimi o zajímavé tipy a doporučení, kam se vypravit a která budova vás obzvláště zaujala.

Buďte také, prosíme, ohleduplní k lidem se sníženou pohyblivostí, seniorům, těhotným a maminkám s kočárky a nechte je vstoupit do budovy přednostně.

Podívejte se, jak vypadají skutečné fronty. Na fotografiích je ukázka několikahodinové fronty v Londýně před otevřenou budovou Ministerstva zahraničních věcí. Fronta se táhne od vchodu do budovy dlouhou ulicí, točí se pod schody k parku a pokračuje ulicí dál v protisměru. Trpělivost čekajících návštěvníků včetně dětí byla pro nás ohromující, překvapivá, nikdo nenadával a nebyl otrávený, naopak, všichni se těšili. Co jsou fronty u nás proti této a spoustě dalších?

Open House Londýn, Foto: Andrea Šenkyříková

Open House Londýn, Foto: Andrea Šenkyříková

Open House Londýn, Foto: Andrea Šenkyříková

Jak dlouhé jsou skupinové prohlídky v budovách?


Prohlídky obvykle trvají mezi 20 a 50 minutami. Záleží na délce prohlídkové trasy a výkladu, který zajišťují majitelé či nájemci budovy nebo naši dobrovolníci.

Je možné v budovách fotit?


Podmínky focení jsou v každé budově jiné. Informace najdete u medailonku budovy v katalogu nebo na webu.

Jsou některé budovy bezbariérové?


Bezbariérovost je u každé budovy jiná. Informace o přístupnosti najdete u medailonku budovy v katalogu nebo na webu.

Jaké nabízíte programy pro děti?


Na našich webových stránkách v sekci Program si můžete vyfiltrovat jednotlivé budovy i podle toho, zda nabízejí programy pro děti. I letos nabídnou naši dobrovolníci u vstupu některých budov všem zvídavým dětem hravé listy pro malé architekty. Kromě nich máme přichystány i festivalové architektoníčky, které si mohou kreativně vyplňovat v průběhu celého víkendu. Nově se děti mohou podívat do některých budov (IPR Praha, NTK, Petschův palác, a QUADRIO) v rámci speciálních komentovaných prohlídek. Podrobnější informace naleznete v sekci Program pro děti.

Poskytujete v budovách nějaké informace pro neslyšící?


Na dvou budovách (Clam-Gallasův palác a DRN) jsme nově připravili ve spolupráci se studenty FF UK čtyři komentované prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka. Na tyto prohlídky není třeba se předem registrovat. Více informací naleznete v sekci Doprovodný program.

Jak se mohu stát dobrovolníkem?


Je to velmi jednoduché! Můžete kdykoliv napsat naší koordinátorce dobrovolnického programu Kláře na emailovou adresu klara.vesela@openhousepraha.cz a ta vám poskytne všechny potřebné informace.

Dobrovolníci plní různé funkce jako např. propagace festivalu, organizace provozu v otevřených budovách, průvodcování atd. Záleží na vás, kolik energie chcete festivalu věnovat a s jakým úkolem se budete cítit dobře. Kromě skvělého pocitu si jistě odnesete i neopakovatelné zážitky.

Dobrovolníci dostanou festivalové tričko a voucher do Bageterie Boulevard. Přijímáme dobrovolníky všech věkových kategorií, včetně cizinců, kteří ovládají plynule angličtinu.

Proč bych měl/a Open House Praha podpořit?


Většina finančních prostředků z dotací jde na financování realizace festivalu, což znamená, že neziskové organizaci Open House Praha jako takové je poskytnuto jen malé množství prostředků na rozvoj činnosti a její udržitelnost. Proto budeme rádi, když nás podpoříte finančně zasláním daru v libovolné výši na účet 2600626911/2010 (Fio banka) nebo prostřednictvím online platební brány na Darujme.cz. Tyto prostředky budou využity na vytvoření zázemí pro organizaci festivalu a přípravu dalších aktivit nejen pro děti, práci odborných profesí, podporu dobrovolníků, řízení, administrativu, provoz atd. Vážíme si každého daru v jakékoliv výši! Více o finanční pomoci se dozvíte ZDE.

Pomůžete i zakoupením festivalového katalogu za 50 Kč, festivalového trička za 290 Kč nebo plátěné tašky za 100 Kč. Samozřejmě také uvítáme, pokud se zapojíte jako dobrovolníci.

Mohu vám poslat tip na budovu, kterou otevřít v příštím roce?


Pokud chcete do Open House Praha 2019 přihlásit dosud nezapojenou budovu, kterou vlastníte nebo ji máte v pronájmu či správě, využijte k tomu online formulář. Pokud nám chcete doporučit zajímavou budovu, do které byste se chtěli příště podívat, napište nám váš tip na email produkce@openhousepraha.cz. Pro festival vybíráme budovy, které reprezentují pražskou architekturu všech časových období, představují díla významných architektů a myšlenkových směrů či návštěvníkovi přináší jiný, nevšední architektonický zážitek.

Kdo organizuje Open House Praha?


Za festivalem stojí nezisková organizace Open House Praha, z. ú., která pro realizaci získala licenci od zakladatelky konceptu Open House Victorie Thornton z Londýna. Tam festival probíhá již od roku 1992. Patronát nad pražským festivalem drží architektka českého původu Eva Jiřičná, která stála i u počátků Open House v Londýně a byla jeho součástí téměř dvacet let.

Festival pro vás každoročně připravuje malý tým nadšenců, kteří pracují dobrovolnicky a ve svém volném čase. Navzdory těmto podmínkám se festival Open House Praha zařadil mezi významné události pražského kulturního života a přitahuje návštěvníky nejen z celé České republiky, ale i ze zahraničí.