Dům zemědělské osvěty

přízemí – knihovna, konferenční sál, pracovna, 1. patro – chodba, 2. patro - modrý salonek, pracovna, chodba, 5. patro – střecha (vstup možný bez podpatků)

neděle 28. října, 10.00–18.00 hodin

Fotografie: Andrea Šenkyříková, Hana Krejbichová

Doprava: metro A, tram (Náměstí Míru)
Forma zpřístupnění: skupiny dle kapacity prohlídky (průběžně)
bezbariérový přístupkromě střechyToaletyvýhledy

Adresa: Slezská 100/7, Praha 2-Vinohrady
Rok: 1924–1926
Architekti: Josef Gočár

Monumentální nárožní budova nacházející se na pražských Vinohradech v blízkosti Náměstí Míru na první pohled zaujme červenou fasádou z režného zdiva. Kolik z nás tuto výraznou budovu dobře zná od vidění, aniž tuší, co za svými zdmi skrývá?

Dům zemědělské osvěty byl postaven mezi lety 1924–1926 pro účely sídla Československé akademie zemědělské. Za jeho návrhem stojí český architekt Josef Gočár, který se nechal inspirovat tehdejší holandskou a německou architekturou. Tato stavba je příkladem Gočárova postkubistického neoklasicistního stylu. Na její sochařské výzdobě, využívající příznačně motivy chmele a vinné révy či obilných klasů, se podílel přední kubistický sochař Otto Gutfreund. V interiéru budovy zůstala zachována řada původních řemeslných prvků.

V rámci prohlídky můžete nahlédnout například do rozsáhlé knihovny pojmenované po ministerském předsedovi Antonínu Švehlovi, který vznik osvětového centra podpořil. V budově, která měla sloužit jako centrum zemědělského školství, osvěty a pokroku, dnes sídlí řada institucí sloužících stále v duchu původního poslání, například Česká akademie zemědělských věd, Státní veterinární správa nebo Ústav zemědělské ekonomiky a informací resp. jeho části Zemědělské poradensko-vzdělávací centrum. Přijďte si prohlédnout třetí největší zemědělskou knihovnu na světě s více než milionem svazků nebo reprezentativní konferenční sál a další místnosti a salonky.


Zajímavosti:

  • Duchovním otcem a zakladatelem Domu zemědělské osvěty byl Ing. dr. Edvard Reich, spoluzakladatel Československé akademie zemědělské. On rozhodl o tom, že projekt a výstavbu bude mít na starosti právě Josef Gočár.
  • Budova byla otevřena na památný den 28. října 1926 s odkazem k naší státnosti, ale také k prvnímu výročí valného shromáždění Československé akademie zemědělské.
  • Palác před otevřením veřejnosti navštívil dne 3. července 1926 i prezident T. G. Masaryk, jenž se podrobně zajímal o jeho poslání.