
Pro návštěvníky*ice se zrakovým postižením jsou o víkendu 17. a 18. května 2025 připraveny speciální prohlídky, které proběhnou díky podpoře Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity, centra Elsa ČVUT a organizace SONS. K prohlídkám jsou připraveny haptické urbanistické plány a půdorysy budov a jejich okolí, 3D modely, listy o jednotlivých budovách vytištěny v Braillu a popisy tras ke všem zpřístupněným objektům. Vstup je zdarma bez nutnosti předchozí registrace.
Prohlídky se uskuteční v budovách:
- Velký strahovský stadion – sobota 10 hodin
- Zámek Troja – sobota 13 hodin
- Domov Palata – sobota 16 hodin
- Vodní dílo Štvanice – neděle 10 hodin
- Quadrio – neděle 13 hodin
- Klubový dům Autoklubu ČR – neděle 16 hodin
Popisy tras (připravujeme).


Velký strahovský stadion
Příběh jednoho z největších stadionů na světě se začal psát roku 1926, kdy zde vznikl stadion pro konání VIII. všesokolského sletu podle návrhu Ludvíka Čížka. Začátkem 30. let uspořádalo město soutěž, v níž zvítězil návrh Aloise Dryáka. Ten sice roku 1932 zemřel, stačil však dokončit funkcionalistickou západní tribunu se dvěma šestipatrovými věžemi. Ve výstavbě severní a jižní tribuny se pokračovalo podle návrhu Ferdinanda Balcárka a Karla Koppa. Areál byl postupně dostavován za účasti Jiřího Krohy, Františka Cubra a Josefa Hrubého. Jako poslední byla postavena východní tribuna podle návrhu Zdeňka Kuny, Zdeňka Stupky a Oliviera Hanke-Houfka. Od roku 2003 je chátrající stadion kulturní památkou, jeho osud je však nejistý. Na podzim roku 2022 bylo podepsáno memorandum o proměně stadionu na centrum pro inovativní firmy a testování nejmodernějších technologií. Na ploše stadionu se dnes nachází tréninkový areál AC Sparta Praha.
Prohlídka: sobota 10 hodin
Zámek Troja
Když hrabě Václav Vojtěch ze Šternberka během cesty po Evropě navštívil Itálii, uchvátily ho zdejší příměstské vily natolik, že si po jejich vzoru nechal v letech 1679 až 1685 vystavět své letní sídlo. V návrhu Jeana Baptiste Matheye se snoubila vrcholně barokní architektura s bohatou sochařskou a malířskou výzdobou. Dodnes můžeme v zámeckém interiéru spatřit unikátní freskovou výzdobu sálů. Od Šternberků v roce 1763 zakoupila zámek pro Ústav šlechtičen Marie Terezie a sama tu také několikrát pobývala. Poslední soukromý vlastník, velkostatkář Alois Svoboda, zámek věnoval v roce 1922 státu pod podmínkou, že bude sloužit osvětovým a sociálně-humanitním účelům ve prospěch mládeže. Část pozemků byla využita k vybudování zoologické a botanické zahrady. V letech 1977 až 1989 prošel zámek rozsáhlou rekonstrukcí. Dnes zde Galerie hl. m. Prahy pořádá výstavy a programy, které spojují současné umění, přírodu a udržitelnost s památkově chráněným barokním objektem.
Prohlídka: sobota 13 hodin


Domov Palata
Neorenesanční objekt nechala postavit v roce 1893 Česká spořitelna jako Ústav pro zaopatřování slepců Francisco-Josephinum. Design budovy, kterou navrhl architekt a někdejší starosta Smíchova Alois Elhenický, je pečlivě promyšlený a zohledňuje potřeby osob se zrakovým postižením. Prostorové uspořádání, volba materiálů a detaily, jako kontrastní barvy a textury, byly navrženy tak, aby usnadnily orientaci a pohyb obyvatelům. Budova se pyšní výjimečnými architektonickými detaily a její design se snoubí s moderními prvky rozsáhlého anglického parku. Dostavbou zadního traktu došlo k symbolické proměně půdorysu budovy z velkého „E“ do hranaté osmičky. Přibyl rozsáhlý rehabilitační komplex s tělocvičnou, elektroléčbou a masážním a vodoléčebným úsekem s polohovacími vanami. V současné době Palata poskytuje celoroční pobyt klientům s těžkými zrakovými vadami včetně sociálního poradenství a kulturních aktivit.
Prohlídka: sobota 16 hodin
Vodní dílo Štvanice
Na jednom z nejstarších pražských ostrovů – Štvanice – stojí výrazná industriální budova secesního vzhledu. Objekt byl postaven v letech 1912 až 1914 pro provoz nízkotlaké jezové průtočné vodní elektrárny. Architekt Alois Dlabač se při jeho návrhu inspiroval motivy francouzské zámecké architektury. Šlo o jednu z prvních betonových staveb v Praze a jednu z prvních průmyslových elektráren na Vltavě. Při konstrukci elektrárny bylo k její funkci využito čtyřmetrové převýšení hladiny Helmovského jezu. Původně se v elektrárně využívaly tři Francisovy turbíny, vyrobené firmou Kolben a Daněk. Jedna z turbín je dodnes vystavena v exteriéru areálu. V roce 1973 byla elektrárna pro celkové opotřebení odstavena a její vtoky byly zabetonovány. V letech 1984 až 1987 prošla stavba rekonstrukcí a následně byla znovu uvedena do ostrého provozu. Další rekonstrukce proběhla po povodních v roce 2002 a poslední modernizace dokončená roku 2019 obnovila některé klíčové technologické komponenty.
Prohlídka: neděle 10 hodin


Quadrio
Multifunkční komplex Quadrio byl postaven v letech 2012 až 2014 podle návrhu Jakub Cigler Architekti. Jeho název odkazuje na základní tvar budovy a také čtyři funkce, které jsou zde propojeny: obchod, práce, bydlení a volný čas. Ideou návrhu bylo zacelit jizvu v centru města způsobenou demolicí historického bloku domů, které dnes připomínají umělecké plastiky Maxima Velčovského ve vstupní recepci. Obchodně-administrativní část je tvořena čtveřicí osmipodlažních budov, které jsou sjednoceny pátou budovou ve středu bloku. Kolem vnitřního atria se ve čtyřech podlažích nacházejí obchodní plochy. Ostatní patra vyplňují kanceláře a na střeše rozlehlá terasa, která slouží nájemcům a není veřejnosti běžně přístupná. Šestou budovu představuje jednoduchá kubická hmota bytového domu. Objekt svou severní fasádou uzavírá nové náměstí, jehož dominantou je pohyblivá socha hlavy Franze Kafky od Davida Černého. Budova je držitelem certifikátu pro zelené budovy LEED.
Prohlídka: neděle 13 hodin
Klubový dům Autoklubu ČR
Vznik prvního autoklubu u nás se datuje již k roku 1904. Jelikož automobil tehdy představoval velký luxus, byl autoklub elitním společenstvím. To se mělo odrazit také na sídle, pro něž byl vybrán dům v dnešní Opletalově ulici. Koncem roku 1926 přijal autoklub návrh Pavla Janáka na zásadní přestavbu klasicistní dvoupatrové budovy, která zachovala jen část původního objektu. Zcela moderně byla řešena vnější podoba paláce, která kombinuje neoklasicistní a puristické prvky. Interiéry přístupné pro veřejnost se vyznačovaly zdobností – mramorovými obklady, štukovou výzdobou či tmavými laky na dubovém obložení. Ve veřejně přístupném přízemí se nacházela restaurace, informační kancelář a prodejna autoklubu. První a druhé patro sloužilo výhradně členům klubu, ve třetím se nacházela tělocvična, ve čtvrtém kanceláře a v posledním pátém patře bydleli zaměstnanci klubu. Ústředním prostorem budovy je dodnes velký sloupový sál v prvním patře.
Prohlídka: neděle 16 hodin


V případě dotazů neváhejte kontaktovat naši koordinátorku:
Eliška Mikesková
tel.: 728 955 939
e-mail: eliska.mikeskova@openhousepraha.cz