Festival otevře rekordních 65 budov! Podívejte se na program.

Již za pár dní se otevřou brány všech 65 budov a prostorů, které se letos zapojí do festivalu Open House Praha. O víkendu 19. a 20. května 2018 se budete moci podívat do míst, která vám v průběhu roku zůstávají skrytá a dozvědět se tak trochu více o bohaté architektuře a historii Prahy. Kromě budov, které se do festivalu zapojily v minulých letech, máme v programu 24 naprostých novinek!

Během dvou dnů tak bude možné v rámci festivalu nově navštívit např. citlivě zrekonstruovaný činžovní dům od architekta Kamila Roškota, zcela novou realizaci v podobě paláce DRN na Národní třídě, prakticky i designově promyšlené sídlo IT společnosti v moderní budově GREENLINE, bruselský pavilon EXPO 58 anebo původní Zátkovu sodovkárnu, nyní sídlo reklamní agentury.

„Z historických budov by si návštěvníci neměli nechat ujít Clam-Gallasův palác či novorenesanční Schebkův palác. Z budov 20. století stojí jistě za zmínku Kramářova vila, Hotel International Praha ve stylu socialistického realismu či výrazná budova CETIN ze 70. let,” dodává k osobním tipům Andrea Šenkyříková.

Při příležitosti letošního výročí sto let od založení samostatného Československa festival nabídne také dvacet provrepublikových budov, mezi nimi například Petschkův palác či Tyršův dům. Obdivovatele architektury zaujme Winternitzova vila, jedna z posledních zakázek Adolfa Loose, fanoušky industriálu např. areál Podkovářská, areál TESLA či Pragovka Art District.

Naplánujte si vlastní trasu

Pro vaše snadnější plánování návštěvy pražských architektonických skvostů si můžete již nyní na našich webových stránkách vyfiltrovat budovy podle různých kritérií (například jejich lokality, typu budovy, doby zpřístupnění, programu apod.). Od pondělí 14. května bude zároveň v obou našich infocentrech k dispozici katalog, kde najdete budovy roztříděné do jednotlivých oblastí, včetně orientačních map. Na našem webu najdete seznam všech budov na přehledném mapovém podkladu, který bude v týdnu před festivalem zveřejněn i na portále Mapy.czPřipravili jsme pro vás také tematické okruhy zahrnující například prvorepublikové budovy, konverze industriálních areálů, či naše osobní doporučení. V letošním roce jsme museli z finančních důvodů upustit od mobilní aplikace, snažili jsme se však vylepšit naše webové stránky tak, aby vám co nejvíce usnadnily cestu festivalem. V průběhu víkendu bude na našich webových stránkách k dispozici chat, kde můžete sdílet s ostatními návštěvníky své dojmy a praktické tipy.

Máte na nás ještě nějaké otázky?

Rádi vám je zodpovíme osobně, pokud se za námi stavíte v jakémkoli ze dvou infocenter, která jsou otevřená od pondělí 14. května.


CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2-Nové Město
PO–PÁ: 16.00–20.00 hodin
SO–NE: 9.00–19.00 hodin


Pražské kreativní centrum (vchod přímo z ulice, v podloubí), Malé náměstí 9, Praha 1-Staré Město
PO–PÁ: 10.00–18.00 hodin
SO–NE: 9.00–19.00 hodin

Nebo se podívejte na web do sekce FAQ.

Jaké chystáme doprovodné programy?

Na našem webu přibyla sekce doprovodných programů, kde naleznete například informace o komentovaných prohlídkách budov s architekty a odborníky. Kromě vycházek pana Bezoušky Mezi dvěma nádražími, není třeba se na tyto programy dopředu registrovat. Některé z prohlídek však mají omezenou kapacitu, proto doporučujeme přijít o půl hodiny dříve.

Architektura první republiky

symbol 1. republika

V rámci projektu Architektura první republiky v Praze otevřeme v průběhu festivalu 20 budov z tohoto období. Projekt vyvrcholí 28. října, kdy chceme otevřít více budov najednou a připravíme i komentované procházky s architekty. Sledujte naše webové stránky zde