JAK SI FESTIVAL UŽÍT

Je třeba se někde na festival registrovat?

Pro vstup do budov se nemusíte nikde předem registrovat. Pouze některé doprovodné programy vyžadují předchozí registrace. Informace najdete v sekci Doprovodný program.

Sami, nebo s průvodcem?

Část budov je zpřístupněna volně, procházet je můžete sami, svým tempem. Ve většině z nich jsou prohlídky organizovány do skupin různé velikosti, které jsou odbavovány buď průběžně, nebo v předem danou hodinu, což je uvedeno u detailu budov. Velikost skupin je výsledkem dohody s majiteli budov, proto prosíme, abyste toto omezení respektovali. Jen tak se nám může podařit opakovaná spolupráce s majiteli budov v dalších letech.

Pokud vás v objektech provázejí naši dobrovolníci (a ne přímo jejich majitelé, správci či zaměstnanci), dozvíte se informace, které získali během zaškolení i vlastní přípravou. Neočekávejte však odborný architektonický výklad. Ten spíše poskytnou architekti budov, které jsme požádali, aby se nezištně zapojili do festivalu a nabídli komentované prohlídky formou doprovodného programu.

I letos nabídneme komentované prohlídky s tlumočením do českého znakového jazyka a prohlídky v angličtině. Více informací naleznete v sekci Doprovodný program.

Jak si naplánovat prohlídkový okruh?

Na tomto festivalu jste svými vlastními průvodci. Sami totiž víte nejlíp, jaký typ budov a prostorů vás zajímá. Na výběr jich máte 80 a jsou mezi nimi historické paláce, moderní kancelářské budovy a interiéry, včetně technických památek. V nabídce je rovněž řada budov z programu uplynulých ročníků, abyste je měli šanci navštívit, pokud jste to doposud nestihli. 

Na webu lze filtrovat budovy podle různých kritérií (dostupnost, bezbariérovost apod.) a připravili jsme letos i dvě tematické sekce – šetrné budovy a budovy v majetku města. V průběhu víkendu funguje i festivalový chat, kde můžete sdílet s ostatními návštěvníky dojmy a praktické tipy. Naplánujte si svou vlastní víkendovou trasu využitím funkce „Moje mapy“, která bude nejpozději v týdnu před festivalovým víkendem přístupná na Mapy.cz nebo v příslušné mobilní aplikaci.

Kdy je otevřeno?

Majitelky a majitelé budov se do festivalu zapojili dobrovolně. Proto si sami rozhodují, zda svůj objekt zpřístupní na celý víkend anebo jen na jeden den. Většina domů je otevřena od 10.00 do 18.00 hodin. Ale raději si informaci najděte u popisu jednotlivých objektů, protože výjimky existují.

Kde najít informace?

Většinu informací k hlavnímu i doprovodnému programu naleznete na našich webových stránkách.

Od 13. května nás můžete navštívit ve festivalovém infocentru v radničních domech (Malé náměstí 7, Praha 1), kde jsme pro vás k dispozici ve všedních dnech od 10.00 do 18.00 hodin a o víkendu od 9.00 do 19.00 hodin. Rádi vám zodpovíme jakékoli vaše dotazy a také si u nás kromě festivalového průvodce můžete zakoupit řadu krásných suvenýrů, a tím festival podpořit.

Kompletní informace o všech otevřených budovách získáte ve festivalovém průvodci, který je k prodeji nejen ve festivalovém infocentru, ale také ve vybraných prodejních budovách (CAMP, Desfourský palác, Dům zemědělské osvěty, Hotel International Praha, Hrzánský palác, Filadelfie, komunitní centrum Vlna Ďáblice, palác Dunaj, Quadrio, Visionary, ÚTB CETIN). Jeho zakoupením (150 Kč) zároveň podpoříte organizaci dalšího ročníku festivalu.

Neváhejte se obracet s dotazy na naše dobrovolníky v tričkách festivalové barvy. 

Kde si můžu koupit průvodce a další festivalové suvenýry?

Všechny suvenýry – průvodce, trička, placky, otvíráky, propisky, pastelky, architektoníček nebo festivalový deník – jsou v prodeji od 13. května ve festivalovém infocentru nacházející se na Malém náměstí 7. Průvodce a některé vybrané suvenýry budou v prodeji i v průběhu festivalového víkendu i v těchto prodejních budovách: CAMP, Desfourský palác, Dům zemědělské osvěty, Hotel International Praha, Hrzánský palác, Filadelfie, komunitní centrum Vlna Ďáblice, palác Dunaj, Quadrio, Visionary.

Dlouhé fronty?

Fronty jsou součástí festivalů Open House po celém světě. Většinou nebývají tak dlouhé, že by se to v nich nedalo vydržet. Využijte příležitosti a podělte se se sousedy v řadě o zajímavé tipy a doporučení, kam se vypravit a která budova vás obzvláště zaujala. Buďte také, prosíme, ohleduplní k lidem se sníženou pohyblivostí či hendikepem, seniorům, těhotným a maminkám s kočárky a nechte je vstoupit do budovy přednostně. Neostýchejte se zeptat našich dobrovolníků v budovách na délku čekání, pokud není nikde uvedena.

Kam vzít děti?

I letos vás zveme na speciální komentované prohlídky s hravými listy pro malé architekty ve vybraných budovách. Také jsme ve spolupráci s našimi partnery připravili otevřenou lego dílnu v budově CAMP nebo zážitkovou hru. Kupte dětem náš architektoníček, průvodce městem, který si mohou kreativně vyplňovat. Novinkou letošního roku je festivalový deník, kam si nejen děti mohou sbírat samolepky k vybraným budovám, které společně navštívíte. Více informací naleznete v sekci Program pro děti.

Kam mohu vstoupit?

V každé budově budete přivítáni našimi dobrovolníky a spolupracovníky, kteří vás provedou vyhrazenými částmi objektu a zodpoví vaše dotazy. Řiďte se jejich pokyny a držte se pouze ve vymezených prostorách. Prosíme, abyste se chovali jako na návštěvě, neohrožovali bezpečnost svoji ani ostatních a byli ohleduplní. V opačném případě si pořadatelé vyhrazují právo vás z budovy vykázat. Upozorňujeme, že vstup na střechy budov či jiné běžně nepřístupné prostory je na vlastní nebezpečí.

Kolik to stojí?

Vstupy do všech budov a listy pro malé architekty jsou zdarma. Za festivalem je velké množství celoroční práce, která stojí na vaší podpoře. Pomozte nám realizovat další ročník zakoupením festivalového průvodce a dalších materiálů, které jsme pro vás letos připravili (trička, architektoníček, festivalový deník, pastelky, plakáty, nálepky aj.), ale i finančně, prostřednictvím platební brány Darujme.cz na našich webových stránkách. Díky pravidelnému příspěvku se můžete stát členy nového klubu Milovníků architektury. Vaše podpora nás posiluje a nabíjí energií do dalších příprav festivalu. Dává zpětnou vazbu, že naše práce má smysl, že o festival a další plánované celoroční aktivity stojíte. Děkujeme, buďte s námi!