JAK SI FESTIVAL UŽÍT

Jak je to s registracemi do budov?

Budovy jsou zpřístupněny bez předchozích registrací. Jedinou výjimkou v letošním roce je prohlídka technologického zázemí v budově Main Point Karlín, kam je vstup povolen pouze návštěvníkům nad 15 let. Registrace budou spuštěny ve čtvrtek 10. května ve 12.00 hodin na našich webových stránkách.

Sami, nebo s průvodcem?

Část budov je zpřístupněna volně, procházet je můžete sami, svým tempem. Ve většině z nich jsou prohlídky organizovány do skupin různé velikosti, které budou odbavovány buď průběžně, nebo v předem danou hodinu. Velikost skupin je výsledkem dohody s majiteli budov, proto prosíme, abyste toto omezení respektovali. Jen tak se nám podaří opakovaná spolupráce a můžeme vám slíbit zpřístupnění budov v dalších letech.

Pokud vás v budovách provázejí právě naši dobrovolníci (a ne přímo jejich majitelé, správci či zaměstnanci), dozvíte se informace, které si během školení, ale i vlastní přípravou nastudovali. Neočekávejte od nich však odborný architektonický výklad. Ten vám spíše poskytnou architekti budov, kteří se nezištně zapojili do festivalu a nabídli komentované prohlídky formou doprovodného programu.

Novinkou letošního ročníku jsou komentované prohlídky tlumočené do českého znakového jazyka na dvou budovách. Časy těchto prohlídek najdete v sekci Doprovodný program.

Prohlídkový okruh na míru

Na tomto festivalu jste svými vlastními průvodci. Sami totiž víte nejlíp, jaký typ budov a prostorů vás zajímá. Na výběr jich máte 65 a jsou mezi nimi historické stavby, kancelářské budovy a interiéry i například industriální objekty. V nabídce je i 24 novinek doplněných o budovy z programu uplynulých ročníků, abyste je měli šanci navštívit, pokud jste to doposud nestihli.

Na našem webu lze nově filtrovat budovy podle různých kritérií a připravili jsme pro vás také různé tematické okruhy. V průběhu víkendu funguje i festivalový chat, kde můžete sdílet s ostatními návštěvníky své dojmy a praktické tipy. Naplánujte si svou vlastní víkendovou trasu využitím funkce „Moje mapy“, která bude nejpozději v týdnu před festivalovým víkendem přístupná na Mapy.cz.

Kdy je otevřeno?

Majitelky a majitelé budov se do festivalu zapojili dobrovolně. Proto si sami rozhodují, zda svůj objekt zpřístupní na celý víkend, anebo jen na jeden den. Většina domů je otevřena od 10.00 do 18.00 hodin. Ale raději si informaci najděte u popisu jednotlivých objektů, protože výjimky existují.

Kde najít informace?

Většinu informací k hlavnímu i doprovodnému programu naleznete na našich webových stránkách.

Od 14. května nás můžete navštívit hned ve dvou festivalových infocentrech –v Centru architektury a městského plánování (CAMP) a v Pražském kreativním centru (PKC). Rádi vám zodpovíme jakékoli vaše dotazy a můžete si zde zakoupit katalog, festivalové architektoníčky pro děti, trika, tašky, a tím festival podpořit.

Otevírací doba infocenter:
CAMP, Vyšehradská 51, Praha 2-Nové Město
PO–PÁ: 16.00– 20.00 hodin
SO–NE: 9.00–19.00 hodin

PKCStaroměstské náměstí 4/1, Praha 1-Staré Město
PO–PÁ: 10.00–18.00 hodin
SO–NE: 9.00–19.00 hodin

Tištěný katalog obsahuje kromě kompletních informací ke všem otevřeným prostorům (které nenajdete na webových stránkách), i řazení budov do oblastí i s jejich mapami, tipy na tematické okruhy nebo zajímavý rozhovor. Katalog a vybrané materiály si dále můžete zakoupit na těchto budovách: areál TESLA, Clam-Gallasův palác, DELTA, Hotel International Praha, Invalidovna, Palác Křižík II – sídlo Seznam.cz, Parní mlýny – kanceláře společnosti Etnetera, QUADRIO a CETIN.

Neváhejte se obracet s dotazy na naše dobrovolníky v tričkách festivalové barvy. Můžete nám i zavolat na telefonní číslo: 606 372 327.

Dlouhé fronty?

Fronty jsou součástí festivalů Open House. Většinou nebývají tak dlouhé, že by se to v nich nedalo vydržet. Využijte příležitosti a podělte se se sousedy v řadě o zajímavé tipy a doporučení, kam se vypravit a která budova vás obzvláště zaujala. Buďte také, prosíme, ohleduplní k lidem se sníženou pohyblivostí či handicapem, seniorům, těhotným a maminkám s kočárky a nechte je vstoupit do budovy přednostně.

Kam vzít děti?

I letos nabídnou naši dobrovolníci u vstupu některých budov všem zvídavým dětem hravé listy pro malé architekty. Kromě nich máme přichystány i festivalové architektoníčky, které si mohou kreativně vyplňovat v průběhu celého víkendu. Nově se děti mohou podívat do některých budov v rámci speciálních komentovaných prohlídek. Více informací k programům pro děti, které jsou přichystány na jednotlivých budovách, naleznete v sekci Program pro děti.

Můžete vstoupit

V každé budově budete přivítáni našimi dobrovolníky a spolupracovníky, kteří vás provedou vyhrazenými částmi objektu a zodpoví vaše dotazy. Řiďte se jejich pokyny a držte se pouze ve vymezených prostorách. Prosíme vás, abyste se chovali jako na návštěvě, neohrožovali bezpečnost svoji ani ostatních a byli ohleduplní. V opačném případě si pořadatelé vyhrazují právo vás z budovy vykázat.

Kolik to stojí?

Vstup do všech budov, účast na doprovodných akcích a listy pro malé architekty jsou zdarma. Podpořit nás můžete zakoupením katalogu (50 Kč), festivalového architektoníčku (20 Kč), trika (290 Kč) či plátěné tašky (100 Kč). Pokud se vám festival líbí, můžete nás podpořit i finančně na č. ú.: 2600626911/2010 nebo prostřednictvím platební brány Darujme.cz na našich webových stránkách. Váš příspěvek nám pomůže při organizaci dalšího ročníku. Děkujeme a přejeme vám krásný otevřený víkend!