Jakým způsobem měníme naše města pro budoucnost?

To byl název čtyřdenní konference Open House Worldwide, která se uskutečnila od 31. ledna do 3. února 2018 v Londýně. Jednalo se o v pořadí třetí konferenci, na které se sešli zástupci ze všech měst na pěti světových kontinentech, kde se pořádá festival Open House. Kromě 80 organizátorů se konference účastnily i osobnosti z řad městských plánovačů, architektů, developerů i veřejných zastupitelů. Program zahrnoval nejen sdílení znalostí a zkušeností, ale také diskuzi k aktuálním otázkám na témata spojená s utvářením měst.

Zahájení festivalu proběhlo v krásné moderní budově The Royal College of Physicians (RCP), kterou postavil v letech 1958–1964 Sir Denys Lasdun, jeden z nejvýznamnějších britských architektů 20. století. Měli jsme příležitost absolvovat také komentovanou prohlídku prostor této významné britské instituce, která slaví v letošním roce 500 let od svého založení.

Konference Open House Worldwide

Foto: Luke O’Donovan, Konference Open House Worldwide

Po uvítací řeči zakladatelky konceptu Open House Victorie Thornton v programu vystoupili: italský architekt Ricardo Marini, kanadská ředitelka organizace World Green Building Council Terri Wills, zástupce RCP Clive Constable, profesor Chris Murray zabývající se psychologií měst a v neposlední řadě architekt Alstair Parvin, zakladatel Wiki House Foundation, iniciativy představující alternativu k tradičním způsobům developmentu. Hlavními tématy tohoto odpoledne byl zejména veřejný prostor a udržitelné způsoby stavby měst. První den konference byl zakončen slavnostní recepcí v rezidenci argentinského ambasadora, kde jsme měli poprvé příležitost si pořádně popovídat s některými našimi kolegy.

Hlavním tématem druhého dne konference, který probíhal v sídle londýnské developerské firmy U+I, byla aktivní participace obyvatel měst na jejich správě a podobě. Dopolední část programu moderovala profesorka z London School of Economics Suzie Hall, která zároveň představila svůj výzkumný projekt zabývající se konkrétními dopady migrace na utváření britských měst. V dopoledním bloku dále vystoupil s inspirativním proslovem londýnský zastupitel pro otázky sociální integrace Matthew Ryder. Konkrétní ukázky toho, jakým způsobem města angažují občany při svém rozvoji, ukázala vídeňská zastupitelka pro plánování Maria Vassilakou a její španělský protějšek Asier Abaunza Robles z dynamicky se rozvíjejícího Bilbaa. Téma rozvoje měst pak nahlédly z trochu jiné strany příspěvky Ali Grehan, městské architektky zastupující Dublin a Malcolma Middletona z australského Brisbane.

Odpolední blok pak vtipným způsobem moderoval současný ředitel Open House London Rory Olcayto a mluvilo se zejména o inovativních řešeních k vytváření dialogu mezi profesionály a veřejností. Vyslechli jsme si Jamese Parkinsona, který představil výsledky zajímavého crowdfundingové projektu londýnské radnice. Ta se rozhodla zapojit veřejnost tím, že odstartovala otevřenou výzvu na podporu kulturních projektů, které mají dopad na fyzickou podobu města. Radnice těm zúčastněným projektům, kterým se podařilo vybrat nejvíce peněz od veřejnosti, přispěla obdobnou částkou navíc. Celkem bylo podpořeno asi 82 z celkových 270 přihlášených návrhu a rozděleno 1,2 mil. liber z veřejného rozpočtu.

Další zajímavou aktivitu představil Mark Cridge, podnikatel a zakladatel neziskové platformy mySociety využívající digitální nástroje k tlaku na veřejné instituce. Jeho dílčí projekty Fix my street, Very Politican nebo What do they know fungují po celém světě a pomáhají občanům usnadnit komunikaci s politiky a státní správou. Neméně inspirativním řečníkem byl Dan Hill, který mimo jiné poukázal na široké možnosti využití technologií v reálném čase. (Například pro usnadnění vizualizace určitého městského prostoru přímo v dané lokalitě.) Americká environmentální psycholožka a výzkumnice Lily Bernheimer pak představila svojí nejnovější knihu The Shaping of Us: How Everyday Spaces Structure our Lives, Behaviour, and Well-Being, ve která analyzuje otázku vlivu prostředí na naše každodenní životy. Posledním řečníkem byl Martin Sims, který ve své prezentaci nastínil konkrétní metody měření vlivu městského prostředí na naše prožívání a zdraví. Po skončení hlavního programu jsme byli pozváni na recepci do reprezentativní budovy Ministerstva zahraničí, která se otevírá pro návštěvy pouze v rámci londýnského Open House festivalu. Monumentální prostory ministerstva nás opravdu uchvátily a pokud plánujete návštěvu Open House London, tak si jejich návštěvu rozhodně nenechte ujít, i když fronta do budovy je několikahodinová (tak jsme si ji vystáli v roce 2016).

Třetí den konference probíhal v prostorách Architectural Association School of Architecture a jeho náplní bylo jediné – sdílení zkušeností, poznatků a know-how, které mají jednotliví organizátoři ze všech měst, kde se Open House koná. Krátké prezentace formou pecha kucha konceptu byly rozděleny do několika bloků – fundraising, práce s budovami, doprovodné programy, dobrovolnictví, branding a marketing. Rozdali jsme všechny naše propagační materiály a získali nazpět katalogy a brožury festivalů z celého světa, ze kterých můžeme čerpat další inspiraci. I naše prezentace na téma dobrovolnictví měla velmi kladné ohlasy. Závěrečná recepce na půdě italského kulturního institutu byla už jen krásnou tečkou na závěr celého hlavního programu. „Možnost srovnání podmínek a způsobů realizace festivalu včetně osobního seznámení a vzájemného propojení, je pro nás velmi obohacující a je přínosem pro naši další práci na zlepšování festivalu a dalších aktivit,“ řekla Andrea Šenkyříková, zakladatelka a ředitelka Open House Praha, z. ú.

Doprovodný program pokračoval ještě v sobotu, a to komentovanou prohlídkou nově otevřené budovy mediálního domu Bloomberg v srdci samotného Londýna.

Michaela Pánková