Palác Metro

pasáž, střecha, schodiště A, suterén, Divadlo Image – vstupní foyer, schodiště, divadelní sál, kavárna, sklady kostýmů a dekorací, technické zázemí

neděle 28. října, 10.00–18.00 hodin

Fotografie: Vladimír Lacena

Doprava: metro B / tram (Národní třída)
Forma zpřístupnění: volně i ve skupinách dle kapacity prohlídky
bezbariérový přístupkromě střechy a divadelního jevištěToaletyobčerstvenívýhledy

Adresa: Národní 961/25, Praha 1-Staré Město
Rok: 1870; 1928 (přestavba); 2016 (rekonstrukce kina)
Architekti: Bedřich Tesař (původní novorenesanční stavba); František Kavalír (přestavba ve stylu art deco 20. léta 20. století); Karel E. Ort (kino a pasáž); Petr Hlaváček a Magdalena Hlaváčková

V roce v roce 1919 zakoupili manželé Václav a Otilie Kleinhamplovi dům na Národní třídě (tehdejší třídě Viktoria) a tři roky poté započali s jeho rozsáhlou přestavbou. Pod taktovkou architektů Františka Kavalíra a Karla E. Orta byl o devět let později vystavěn pětipodlažní palác určený především pro společenské vyžití – s vinárnou, kavárnou, kulečníkovými síněmi i kinem. To se nacházelo v suterénních prostorách paláce a jednalo se o jedno z největších pražských kin s kapacitou až tisíc diváků. Někteří pamětníci také možná dodnes vzpomínají na rychlé občerstvení automat nebo vyhlášené lahůdkářství, které rovněž lákalo kolemjdoucí k návštěvě. V pronajatých prostorách paláce se nacházela řada dalších obchodů a ve vyšších patrech kanceláře a byty.

Palác byl v roce 1945 znárodněn, v Biografu Metro se však promítalo až do šedesátých let. V padesátých letech dokonce i zakázané prvorepublikové filmy s Natašou Gollovou, Adinou Mandlovou čí Lídou Baarovou. Do roku 1989 se zde vystřídalo hned několik uživatelů, což přispělo k chátrání celého objektu. V prostorách kina například sídlilo studio Československého rozhlasu, skladiště Laterny magiky a po revoluci byly jeho prostory dokonce využívány pro laser games.

Po bolestné historii vlastní palác opět rodina Kleinhamplova, která se s pečlivostí věnuje jeho správě a obnově. I prostory kina prošly v roce 2016 důkladnou rekonstrukcí podle návrhu architektů Petra a Magdaleny Hlaváčkových. Vzniklo tu Divadlo Image zaměřující svůj repertoár na černé divadlo, tanec a pantomimu.


Zajímavosti:

  • V roce 1934 si kino začali pronajímat o pátcích a sobotách komunisté. Promítali většinou dokumentární sovětské filmy o úspěších výstavby Sovětského svazu, ale občas i nějaký slavný film hraný, jako Křižník Potěmkin.