TEMATICKÉ OKRUHY

NÁVRAT DO ČASŮ PRVNÍ REPUBLIKY

I my se s radostí připojujeme k oslavám 100 let od založení Československa. Připravili jsme pro vás v rámci festivalu tematický okruh, který vás zavede do dvaceti budov z tohoto období.

Představíme vám širokou a rozmanitou škálu architektonických stylů a směrů, které se mezi lety 1918 a 1938 uplatňovaly. V okruhu jsou zahrnuty jak budovy postavené v tomto období, tak ty, které prodělaly zásadní stavební přestavbu. Naleznete tu jak historizující styly, tak pozdější purismus, funkcionalismus nebo také významný národní (tzv. obloučkový) sloh. Kromě stylové rozmanitosti představujeme i rozmanitost typologickou – zahrnuty jsou prvorepublikové budovy škol, budovy tělovýchovné, bankovní, kulturní či reprezentativní i stavby obytné či původně industriální.

 

♥ Náš tip
Zařaďte si tento okruh do vaší festivalové trasy na Mapy.cz!

Seznam budov
 1. Areál Podkovářská (1934)
 2. Areál TESLA (1921)
 3. Činžovní dům od architekta Kamila Roškota (1925)
 4. Grabova vila (1929 – významná přestavba do současné podoby)
 5. Gymnázium Duhovka (1925)
 6. Gymnázium Jana Keplera (1932 – přístavba nové budovy)
 7. Ministerstvo zemědělství ČR (1932)
 8. Nádraží Praha-Bubny (1923 – současná budova odjezdové haly)
 9. Palác Archa (1923)
 10. Palác Metro (1928 – významná přestavba)
 11. Palác Metro – Divadlo Image (1928)
 12. Památník Národního písemnictví – Malá vila (20. léta 20. století)
 13. Petschkův palác – Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (1927)
 14. Pragovka Art District (největší rozvoj závodu)
 15. Studio PRÁM (1929 – doložena existence prádelny)
 16. Tyršův dům (1925)
 17. Ústav organické chemie a biochemie AV ČR – historická budova (1929)
 18. Winternitzova vila (1932)
 19. Základní škola a Mateřská škola Bílá (1934)
 20. Zátkova sodovkárna – sídlo společnosti Ogilvy (1929)

Pokud se vám náš tematický okruh po stavbách první republiky líbil, můžeme vám slíbit, že festivalovým víkendem oslavy výročí vzniku Československa nekončí. V rámci projektu Architektura první republiky v Praze vám i v průběhu roku zpřístupníme vybrané budovy a vyvrcholením bude 28. října 2018 otevření více budov najednou a komentované procházky s architekty.


KULTUROU A UMĚNÍM OŽÍVÁ

Vydejte se s námi na průzkum starých industriálních areálů či historických objektů, které dnes ožívají uměním a kulturou!

Zavedeme vás například do Vysočan, kde byla v roce 1907 založena první pražská továrna na výrobu legendárních automobilů Praga. V hloubětínském závodu Elektra, se zase vyráběly žárovky a později také elektronky nebo radiopřijímače. Dnes se tyto areály nacházejí již v husté městské zástavbě a pro industriální využití tak nejsou vhodné. Jejich halová typologie však přímo vybízí k využití pro umělecké účely. Pragovka Art District i areál TESLA poskytují zázemí pro umění v různých podobách. Navštívit můžete i nedaleké Studio PRÁM nacházející se v objektu bývalé Vejnarovy parní prádelny, jehož rekonstrukcí vznikly rovněž umělecké ateliéry a multifunkční kulturní prostory. I areál Podkovářská, kde má svůj umělecký ateliér Federico Diaz, nabízí možnost prohlédnout si, jakým způsobem lze přistupovat k využití původních průmyslových objektů pro potřeby současné doby. Moderní vzdělávací centrum pro novodobou historii by zase mělo vzniknout na nádraží Praha-Bubny. Výjimku v této skupině tvoří Pražské kulturní centrum, které přináší nové, kulturní a umělecké využití do historické budovy v samém centru města.

♥ Náš tip
Zařaďte si tento okruh do vaší festivalové trasy na Mapy.cz!

Seznam budov

DOPORUČUJEME

Nevíte, kam se letos vypravit? Připravili jsme pro vás naše osobní tipy těch nejzajímavějších budov v letošním ročníku festivalu.

V tomto okruhu naleznete příklady staveb rozmanitých stylů a typologií. Oslovují vás historické budovy? Nenechte si ujít návštěvu barokní Invalidovny, krásný Clam-Gallasův palác či novorenesanční Schebkův palác. Z budov 20. století stojí jistě za zmínku Kramářova vila, reprezentativní Petschkův palác, palác Archa postavený v národním (obloučkovém) stylu, puristická Winternitzova vila, původní restaurace z výstavy Expo 58 v Bruselu na Letné, Hotel International Praha ve stylu socialistického realismu či výrazná budova CETIN ze 70. let. Doporučujeme také čerstvě dokončenou moderní stavbu DRN, zdařilou rekonstrukci obytného komplexu Obecního dvora, originální plovoucí dům Port X, moderní oceňované kancelářské prostory společnosti SCS Software v budově Greenline nebo nové Centrum architektury a městského plánování CAMP.

♥ Náš tip
Zařaďte si tento okruh do vaší festivalové trasy na Mapy.cz!

Seznam budov

PRŮŘEZ STALETÍMI

Užijte si s námi výlet do dob dávných i současných!

Tento okruh je ideální pro všechny milovníky historie i škatulek a pro každého, kdo si potřebuje udělat pořádek v architektonických slozích a směrech. V chronologickém řazení tu najdete zástupce většiny slohů a stylů – od románského slohu, přes gotiku, renesanci, baroko či secesi až po moderní styly počátku 20. století a architekturu nového tisícíletí. 

 

 

♥ Náš tip
Zařaďte si tento okruh do vaší festivalové trasy na Mapy.cz!

Seznam budov