Ve čtvrtek 20. září vás zveme na site-specific promítání na nádraží Praha-Bubny

Autentické prostory odjezdové haly Nádraží Praha-Bubny ožijí filmovou projekcí, která odkazuje k duchu místa. Site-specific promítání filmu Mrtvý národ od oceňovaného rumunského režiséra Radu Judeho, vítěze letošního ročníku KVIFF, jsme pro vás připravili ve spolupráci distributorem dokumentárních filmů KineDok a nezávislou iniciativou Památník Šoa Praha na čtvrtek 20. září od 19.30 hodin.

Film zachycuje situaci v Rumunsku těsně před vypuknutím 2. světové války, zejména počínající nárůst antisemitských nálad ve společnosti. Režisér využívá autentické dobové fotografie židovského lékaře z Bukurešti, které staví do kontrastu s deníkovými pasážemi a dobovými záznamy z rozhlasu a vytváří tak fascinující až traumatizující portrét jednoho národa.

Odjezdová hala nádraží Praha-Bubny sloužila v době protektorátu jako nástupní stanice židů na cestě do ghett a koncentračních táborů. Před projekcí se můžete díky komentované prohlídce dozvědět více o historii prostor i budoucích plánech na jeho revitalizaci, která by měla místu dát nový smysl. Po projekci bude následovat debata.

Vstup je zdarma. Kapacita sálu je omezená, doporučujeme vám proto přijít včas.

PROGRAM
19.30 hodin – komentovaná prohlídka nádraží Bubny, prezentace projektu revitalizce nádraží Bubny pro Památník ticha
20.00 hodin – projekce (délka filmu 83 minut)
21.30 hodin – diskuse s Jiřím Kociánem z Centra vizuální historie Malach, katedry ruských a
východoevropských studií FSV UK, moderuje: René Kubášek, MFDF Ji.hlava, bývalý ředitel Českého centra Bukurešť

Adresa: Památník ticha, Bubenská 177/ 8b, 170 00, Praha 7