Dubnový program zve za sokolskou historií, americkou love story či na workshop o baroku

24. 3. 2025

Zpracovala: Nikol Ossendorfová

Jaro je oficiálně tu, což znamená, že nastal ten správný příznivý čas k objevování architektonických krás Prahy. ☀️ Čekají nás vycházky na Staré Město, Strahov, Malou Stranu i do Michle. Pro aktivní zájemce o architekturu je připraven i workshop z cyklu Architektura interaktivně. Přejeme krásné Velikonoce a nezapomeňte, že již za pár týdnů se uvidíme na 11. ročníku festivalu Open House Praha. 😉

Symboly na staroměstských budovách

Každý, kdo navštívil Prahu, se pravděpodobně aspoň jednou procházel uličkami historického Starého Města. Všimli jste si někdy, že na stěnách zdejších domů jsou vyobrazeny nejrůznější symboly a postavičky? A pokud ano, přemýšleli jste o jejich významu? Zelení muži, víla Meluzína, ledňáčci a všelijaká domovní znamení nás budou provázet na vycházce s Dagmar Winklerovou, kterou započneme v blízkosti Pražské brány. V prodeji jsou v dubnu hned tři termíny – 2. dubna, 3. dubna a 11. dubna. Začátek procházky je vždy v 18 hodin.

foto: Tomáš Sysel
foto: Tomáš Sysel

Americká love story na Malé Straně

Marcia Davenportová, Madeleine Albrightová, Meda Mládková, Charlotta Garrigue Masaryková, Shirley Temple-Blacková nebo i milionářský pár Alfréd a Martha Sternovi – osudy všech těchto osobností se pojí s Malou Stranou, jednou z nejstarších částí Prahy, kde se v minulosti protnul americký a český svět. Přijďte si v neděli 13. dubna od 13.30 hodin poslechnout vyprávění průvodce Michala Šedivéhomilostných vztazích, které ovlivnily životy osobností 20. století!

Historie Sokola na Strahově

Strahovský kolos má za sebou velkolepou minulost, o které si můžete poslechnout na naší standardní prohlídce stadionu. Celé to začalo Českou obcí sokolskou, na jejíž popud byl stadion navržen a postaven, a právě historii Sokola se budeme věnovat na speciální prohlídce. Připomeneme si všesokolské slety, které na Strahově proběhly, vysvětlíme si roli Sokola pro stát a vezmeme vás na místa, která nejsou součástí našeho běžného okruhu. Prohlídka s Michalem Šedivým se uskuteční v neděli 27. dubna v 15.30 a také v 18 hodin.

foto: Tomáš Sysel
foto: Tomáš Sysel

O baroku interaktivně

Věděli jste, že právě baroko je nejvíce zastoupeným slohem staré Prahy? Jaké jsou ale jeho poznávací prvky? Zveme vás na druhý díl naučného workshopu Architektura interaktivně, určeného pro všechny, kteří se chtějí naučit rozeznat jednotlivé architektonické styly. Společně s průvodcem Michalem Šedivým se v neděli 6. dubna od 15 hodin zastavíme u barokních budov na Hradčanech a Malé Straně, jako je Černínský, Kolovratský nebo Martinický palác, na kterých si charakteristické prvky slohu názorně ukážeme.

Toulky parkem Cibulka

V dubnu se pod vedením průvodkyně Dagmar Winklerové také vydáme objevovat romantický lesopark v Košířích, který přiléhá k bývalé usedlosti Cibulka. Najdeme zde řadu drobných architektonických děl – např. čínský pavilon, novogotickou poustevnu či nejstarší pražskou rozhlednu. Během procházky, která se koná v pátek 24. dubna od 18.30 hodin, se dozvíte více nejen o významném rozkvětu tohoto místa v 19. století, o který se zasloužil jistý hrabě z Thun-Hohensteinu, ale i o probíhající rekonstrukci, která dá zchátralé usedlosti nový život a poslání.

foto: Tomáš Sysel
Vodárenská věž v Michli, foto: Tomáš Sysel

Další dubnové zastávky

V dubnu pokračují prohlídky zrekonstruované vodárenské věže od Jana Kotěry, která vykazuje prvky moderny v kombinaci s geometrickou secesí. Chystáme se i do labyrintu malostranských dvorků, kde se vrátíme zpět v čase do roku 1981 za nezávislým uměním. Nemine nás ani někdejší italská čtvrť nebo vycházka po stopách historie a vývoje Malé Strany.

Comments are closed here.